5 niuansai, kuriuos įvertina darbdavys ir apie kuriuos nepagalvoja ieškantys darbo

Kol vieni vos pradėję lankytis darbo pokalbiuose iškart gauna puikių pasiūlymų, tuo tarpu kiti teigia, kad net ir intensyviai siunčiant gyvenimo aprašymus, kruopščiai ruošiantis pokalbiams ir jų metu, atrodo, sužibant – vistiek niekaip nepavyksta susirasti darbo vietos. Į ką dėmesį atkreipia darbdavys kai vieniems kandidatams pavyksta kur kas greičiau rasti darbą net ir tokiu atveju, kai konkrečioje sferoje žmogui trūksta kompetencijų?

Jūsų žiniai – 5 svarbūs niuansai, kuriuos vertina darbdavys, tačiau apie kuriuos retai susimąsto tie, kurie ieško darbo.

Kas Jūs esate internete?

Kai kuriose darbo pozicijose sulaukiama tūstančių kandidatų CV, tad personalo valdymo įmonės arba patys vadovai tikrai netikrina kiekvieno asmens socialinių tinklų paskyros. Tačiau specialistai tvirtina, kad personalo atranka – neapsiriboja vien atsiųstų CV peržiūra. Kai jau artėjate link finišo ir lieka vos keli konkurentai – facebook, linkedin, net instagram peržiūrimas kur kas dažniau nei galėjote pagalvoti. Dažnas mūsų gyvena socialiniuose tinkluose ir juose talpina informaciją, kurios galbūt nederėtų matyti būsimam darbdaviui. Net nekalbame apie vakarėlių nuotraukas! Jos – blogas savęs reprezentavimo pavyzdys. Tačiau ne visada skoningai atrodo net ir nuotraukos iš atostogų Turkijoje, kur gulite su maudymuku, arba kur giriatės, kad Jums pasisekė medžioklėje, kadangi tai išduoda ne tik Jūsų hobius, tačiau daug pasako ir apie Jūsų asmenybę.

Daugiau informacijos nei socialiniai tinklai gali parodyti Google paieškos sistema. Turbūt ne kartą ir Jums teko bandyti save išsigooglinti ir pasižiūrėti, ką siūlo didžiausia pasaulyje paieškų sistema. Nors jos turinio labai pakoreguoti nepavyks, tačiau svarbiausia, kad ji sutaptų su tuo turiniu, kuris pateiktas Jūsų gyvenimo aprašyme.

Laukimas

Retas pagalvoja, kad įmonėje laukdamas darbo pokalbio laiko jis taip pat yra stebimas. Inovatyvios įmonės laukimą pasirenka net kaip vieną svarbiausių niuansų, kuris parodo, ar žmogus tinka į pretenduojamą darbo vietą. Vieni labai jaudinasi ir kramto pieštuką. Tai rodo, kad jie nepasitiki savimi. Kiti ramiai pasiima kavos iš aparato ir laukia pokalbio. Tai atskleidžia, kad stresinėse situacijose jie išlieka ramūs. Žinoma, nereikia kurti tokios asmenybės kokia nesate ir išsitraukus skaityti IQ žurnalą. Svarbiausia – kantrybė. Net ir tokiu atveju, jeigu pokalbis su atsakingais asmenimis vėluotų.

Organizacinė kultūra

Šiais laikais kiekvienas darbdavys organizacinei kultūrai bei joje vyraujančioms vertybėms skiriama vis daugiau dėmesio. Akcentuojama, kad tik vieninga kultūra gali padėti darbuotojams geriau sutarti ir tuo pačiu našiau siekti konkrečių rezultatų. Visada naudinga prieš einant į pokalbį padaryti  namų darbus ir susipažinti, kokių vertybių yra laikomasi įmonėje. Naudinga darbo pokalbio metu paminėti, kad jos jums yra priimtinos ir labai puikiai atitinka Jūsų charakterį, TODĖL KAD. Svarbiausia yra argumentuoti. Nepamirškite, kad turėsite tik vieną galimybę sudaryti gerą įvaizdį, tad labai svarbu pasiruošti pokalbiui. Personalo atrankos specialistai tikina, kad labai puikiai matosi, kurie tikrai nuoširdžiai ruošėsi ir norėjo patekti į konkrečią poziciją, o kurie atėjo bandydami savo laimę ir tikėdamiesi geriausio.

Bendras įvaizdis

Sunku apibrėžti, koks bendras įvaizdis geriausiai atitinka darbo ieškančių vadovų poreikius. Tiesiog skiriantis įmonei ir pozicijai tuo pačiu skiriasi ir konkrečios taisyklės, kurių reikia paisyti. Žinoma, galima išskirti tokias universalias kaip kad dalykiška apranga, mandagumas ir susipažinimas su siūlomos pozicijos specifika. Taip pat reikia atrodyti tvarkingai: būti išplauta galva ir išvalytais dantimis. Žinoma, nei vienas darbdavys nesakys, kad konkretaus žmogaus nepasirinko todėl, kadangi jis yra nehigieniškas, tačiau potekstėje ši priežastis gali būti kur kas svarbesnė nei galėjote pagalvoti.

Bendravimas su šalia esančiais žmonėmis laukimo vietoje

Vėl grįžkime prie laukimo vietos, kadangi paskutiniu metu renkantis darbuotoją vis daugiau dėmesio skiriama šiam etapui. Inovatyvios įmonės stengiasi kurti draugišką, pavaldumo per daug neišryškinančią atmosferą, tad mandagus bendravimas – svarbi charakterio savybė, kuri reikalinga nepriklausomai nuo užimamos pozicijos darbe. Kandidato stebėjimo metu analizuojama, kaip jis bendrauja su asmenimis, kurie įmonėje užima žemesnio rango pozicijas, nei kad kandidatas gali užimti, pavyzdžiui, sekretorė, valytoja. Nepagarbus bendravimas dažnai ne tik prieštarauja daugelio įmonių politikai, tačiau taip pat kelia nepasitenkinimą žmogumi ne tik kaip darbuotoju, tačiau kaip žmogumi.

Smulkmenos yra svarbiausi komponentai, kurie gali nulemti, ar Jums pavyks gauti darbą, ar ne. Jeigu padarysite namų darbus ir profesionaliai elgsitės laukdami pokalbio ir jo metu – visos durys Jums bus atviros.

Mumis pasitiki