Jaunystė ir darbas: ar tikrai vadovai labiau ieško jaunų darbuotojų?

Įspūdis gali būti apgaulingas

Aplink vien jauni darbuotojai? Apsilankius parduotuvėje, banke, kreipiantis į įvairias konsultacines įmones ar bendraujant su rimtos kompanijos atstovu spaudai susidaro įspūdis, kad Lietuvoje didžioji dalis dirbančiųjų – jaunimas arba vidutinio amžiaus asmenys. Ar tai reiškia, jog 45-60 metų darbuotojų dabartinėms įmonėms jau nebereikia? Realias darbo rinkos tendencijas pastebėti gali būti gana sunku vien dėl nevienodų požiūrių – darbuotojų bei darbdavių.

Internete dažniausiai matomi darbo skelbimai su iškeltu ne mažiau kaip 1 metų panašaus darbo patirties reikalavimu. Patirties bei profesinių žinių paprastai prašantys darbdaviai, atrankų metu ieško darbuotojų jau specialistų arba profesionalų. Retas kuris nori priimti nieko neišmanantį žmogų, kurio mokymui papildomai dar reikės skirti dėmesio, laiko bei pinigų. O kada jaunuoliui, neseniai pabaigusiam universitetą visko išmokti, jeigu jo niekas nenori įdarbinti, arba siūlo darbą už grašius? Būtent toks manymas vyrauja jaunų žmonių tarpe. Vyresniems darbuotojams darbo atrankos gali būti ne tokios sėkmingos, kadangi kai kurie darbdaviai pirmumą teikia jauniems specialistams. Žvelgiant iš darbdavių perspektyvos, jiems svarbiausia darbuotojo žinios ir motyvacija. Tad, kaip yra iš tiesų: paklausesni darbuotojai atrankų metu yra jauni ar vyresni darbuotojai? Tai, pastebima, dažnai priklauso nuo kelių pagrindinių aspektų.

Darbdavio tikslai

Kiekvienas įmonės vadovas, organizuodamas darbuotojų atrankas, siekia pagerinti verslo rezultatus, o tai dažnai ir padeda padaryti samdomi specialistai. Dar prieš atrankas, įvertinę savo įmonės finansines galimybes, save gerbiantys darbdaviai iš anksto nusistato, kokio profilio darbuotojo jiems reikia. Jei atlyginimui už žmogaus padarytą darbą nėra itin daug pinigų, darbdavys tikriausiai ieškos mažai kvalifikuoto darbuotojo, kurį tenkins ir minimali alga. Tačiau atsakingoms pareigoms, ypatingai, didžiosios kompanijos nori pasamdyti patyrusį, kūrybingą bei motyvuotą darbuotoją. O tada aiškiausiai ir pasimato išsiskiriančios darbuotojų amžiaus grupės, kurios, verta pastebėti, labai priklauso nuo darbo industrijos.

Vienose profesijose užvis svarbiausia patirtis, tad gali būti atrenkami ir vidutinio arba šiek tiek vyresnio amžiaus darbuotojai. Bet tokie darbai, kurie pasižymi dinamiškumu, kūrybinga darbo diena, laisvamaniškesne darbo politika ir pan., paprastai reikalauja gana jauno amžiaus ir jaunuoliui būdingo jaunatviško maksimalizmo. Tad ir daugelis personalo atrankos specialistų pataria, dar prieš ieškant darbuotojų ar einant į darbo pokalbį, pasidomėti, į ką orientuojasi įmonės, pagal tai ir bus galima bent maždaug prognozuoti, ar darbdaviui tiks pretendento amžius, ar ne.

Jaunystė vs patirtis

Nors darbuotojų atranka labiausi siejasi su įmonės vadovų tikslais, visgi, galima išskirti pagrindinius jauno bei kiek vyresnio darbuotojo darbo bruožus. Atsižvelgus į juos, nesunku suprasti, kada koks specialistas yra tinkamas. Taigi, pirmasis jauno darbuotojo privalumas yra tas, jog jis, greičiausiai, dar neturės sukūręs šeimos, o tai reiškia dažnesnių komandiruočių bei lankstesnio grafiko galimybes. Taip pat šie darbuotojai dažnai atrenkami dėl savo iniciatyvos darbe siūlyti idėjas, koreguoti verslo modelį, teikti pasiūlymus, kurie gali vesti prie sėkmės. Be to, jaunimas yra labiau linkęs orientuotis ne į lokalų, bet į globalų verslą, todėl moka ne vieną kalbą, nebijo megzti verslo ryšių ar atstovauti įmonę užsienyje. Tačiau, kai kada patirtis vertinama palankiau dėl to, kad bene visais atvejais tai parodo atsakomybę atlikti pavestas užduotis.

Per keletą ar net keliolika metų toks specialistas dažniausiai žino atlikimo eigą, išeitis iš krizinių situacijų, o kai kada – netgi projektų baigtį. Vyresni darbuotojai dažnai pasižymi lojalumu. Jie nesiblaško tarp keleto darboviečių: tiksliai žinodami, ką sugeba ir suderinę tai su savo vadovais, jie tampa prieraišūs vienai kompanijai, kurioje gali išdirbti ne vienerius metus. Tokiu būdu sumažinamos darbuotojų paieškos ir atrankos sąnaudos.

Mumis pasitiki