Kaip rengti darbo interviu?

Jeigu vienose įmonėse yra personalo atrankos specialistų komanda, kurios darbas yra atrinkti darbuotojus, tai kitose – pats vadovas kalbasi su kandidatais, kad rastų pačius geriausius. Tiesa, kai tai tenka daryti retai – ne visada scenarijus klostosi taip, kaip norėtųsi.

Darbo interviu „reikalauja“ tam tikros struktūros laikymosi, tad apie tai – šiame straipsnyje.

Darbo interviu struktūrizavimas

Darbo pokalbis, pagal darbdavio poreikius, gali būti:

  • Struktūruotas.
  • Pusiau struktūruotas.
  • Nestruktūruos.

Pilnai struktūruotas interviu dažniausiai turi labai griežtą planą, kurio yra laikomasi. Šio tipo interviu dažniausiai pasiteisina tada, kai reikia apklausti didelius kandidatų kiekius. Natūralu, kad susisteminus gaires ir tuo pačiu kriterijus, kuriuos turi „praeiti“ žmogus – galima kur kas greičiau kandidatus suklasifikuoti į labiau arba mažiau tinkančius.

Dažniausiai klausimai tokio interviu metu yra iškart paruošti ir jų laikomasi. Taip pat prašoma, kad kandidatai tiksliai į juos atsakytų. Tokiu atveju prisistatymas bei patarimai – nenurodomi.

Pusiau struktūruotas interviu yra kiek laisvesnis. Jis padeda numatyti, kokios yra geros ir kokios blogos savybės yra pas kiekvieną kandidatą. Tokio tipo interviu jau gali būti vykdomi ir telefonu, kadangi nebūtina verbalinė kalba, nebūtinas griežtas planas. Darbo pokalbio klausimai darbdaviui – priimtini. Nors dažniausiai atsakymai nėra labai išsamūs, kadangi daugiau arba mažiau plano yra laikomasi,  tačiau darbdavys gali sulaukti klausimų ir tada, kai nėra jų laikas.

Galiausiai, dažniausiai rengiami nestruktūrizuoti interviu. Darbo pokalbio klausimai darbuotojui dažniausiai yra laisvi, kylantis konkrečią minutę, galiausiai, atviri. Džiugu, kad tokių pokalbių metu dažniausiai nenormuojamas laikas.  Tokius interviu šiais laikais labai dažnai vykdo save inovatyviomis pristatančios įmonės. Tuomet pirmiausia pradedamas prisistatymas apie save, taip pat – daug dėmesio skiriama pačio darbdavio pakalbiui apie savo įmonę.

Kriterijų vertinimas

Žinoma, pokalbių metu klaidos yra neišvengiamos. Dažniausiai jų būna mažiau tokiais atvejais, kai daromi specialūs testai po kurių kandidato jau gali laukti antras etapas.

Kokias savybes reikia vertinti renkantis kandidatą?

  1.     Žinoma, jo darbinė veikla. Kalbėkitės ne tik apie profesinius pasiekimus, tačiau ir tas darbo vietas, kurios galbūt nėra susijusios su planuojama užimti pozicija.
  2.     Taip pat ir išsilavinimas. Nors jam skiriama vis mažiau dėmesio, tačiau tikrai svarbus.
  3.     Kokiais pasiekiamaskandidatas gali pasigirti. Žinoma, tai bus nurodyta jo CV, tačiau galite ir paklausti atskirai.
  4.     Vertinami ir asmeniniai žmogaus interesai. Juk tai asmuo, kuris turės būti Jūsų komandos dalimi.
  5.     Taip pat ir įsidarbimo motyvai.
  6.     Etiketui dažniausiai svarbi ir apranga.

Kad pirmas etapas praeitų sklandžiai – geriausia yra kiekvieną kandidatą įvertinti tam tikru balų skaičiumi ir tuo pačiu žymėtis – kodėl tiek balų buvo duota. Paskui bus galima kur kas paprasčiau pasirinkti labiausiai tinkamą.

Įžvalgą parengė

Karolis Blaževičius

Indigroup vykdomasis partneris

Mumis pasitiki