Tokių atvejų – mažuma: dirba vadybininku ir teigia gaunantis įspūdingą algą

Darbo rinkos ekspertai, įvardydami daugiausia apmokamas specialybes, dažniausiai mini įmonių vadovus, teisės leidėjus ir IT specialistus. „Sodros“ duomenimis, geriausiai apmokama specialybe vis dar išlieka skrydžių vadovai, tačiau specialistai pastebi, kad toli gražu ne visi darbuotojai aviacijos srityje uždirba didžiausius atlyginimus.

Vis dėlto „FL Technics“ mokymų ir inžinerinio palaikymo pardavimų vadovas Olegas Abramenko tikina, kad aviacijoje žaidžia dideli pinigai ir gerai uždirba ne tik skrydžių dispečeriai ar pilotai: „Vienas dalykas yra pardavinėti tušinukus, kai sandorių sumos siekia 100 eurų, kitas dalykas, kai pardavinėjamos aviacijos paslaugos ir sumos prasideda nuo dešimčių tūkstančių eurų ir gali siekti kelis milijonus.“

„Pardavėjas turi būti šiek tiek alkanas. Jeigu potencialūs darbuotojai tikisi pas mus atėję gauti didelę fiksuotą sumą ir labai gerai jaustis, tai galiu pasakyti, kad taip tikrai nebus. Mūsų siūlomas pradinis atlyginimas nėra didelis, bet ir nemažas – darbuotojas gali negalvoti apie pragyvenimą, ramiai mokėti paskolą ir dėl nieko nesijaudinti, bet jeigu jis nori nusipirkti naują automobilį, tą algą turi uždirbti iš pardavimų, ir mes tą leidžiam. Negaliu atskleisti tikslių sumų, bet geriausių mūsų pardavėjų algos tikrai įspūdingos“, – pasakoja O. Abramenko.

Tačiau vadovų paiešką ir atranką vykdančios įmonės „Indigroup“ direktorius Karolis Blaževičius kritikuoja tokią darbo užmokesčio sistemą, kai bazinė alga sudaro mažesnę dalį viso atlyginimo. „Bazinė alga turėtų būti pagrindas, o priedas – tik dalis. Kai priedas viršija 50 proc., t. y. daugiau nei pusę algos, tai jau negera praktika. Todėl normalios įmonės, stambios bendrovės stengiasi šias atlyginimo dalis daugiau mažiau sulyginti ir pasiūlyti tokį priedą, kuris nesudarytų pusę ar daugiau algos. Deja, Lietuvoje tokia praktika, kai žmogus didžiąją dalį algos uždirba iš priedų, vis dar populiariausia“, – sako darbo rinkos specialistas.

Anot jo, nors populiaru teigti, kad pardavimų vadybininkų atlyginimų lubų nėra, tai nėra tiesa.

„Šiaip Vilniuje dirbantis pardavimų vadybininkas minimaliai į rankas turėtų gauti tūkstantį eurų. Žinoma, jei žmogus dirba pasauliniu mastu ir su stambiais klientais, jo atlyginimas tikrai turi būti aukštas, tačiau jei dirba su vietine rinka, jis tikrai neuždirbs 4–5 tūkst. eurų kaip geriausi įmonių vadovai. Tokių atvejų – mažuma. Daugiausia uždirba tie, kurie dirba su eksportu, – komentuoja K. Blaževičius. – Aviacijos versle klientai tikrai stambūs, tad manau, kad tokių pozicijų darbuotojų algos tikrai turėtų būti didesnės už vidutines lietuvių algas. Tačiau tikrai negalima teigti, kad aviacijos srityje žmonės uždirba gerokai daugiau nei kitose srityse.“

„Sodros“ duomenimis, daugiausia 2016 m. liepą uždirbo skrydžių vadovai (vidutinės pajamos – 3852,7 euro), orlaivių pilotai ir kiti giminiškų profesijų atstovai (2933,4 euro) ir teisės aktų leidėjai (2395,1 euro). Į geriausiai apmokamų specialybių trisdešimtuką pateko ir programinės įrangos kūrėjai (1723,2 euro) bei dar viena aviacijos srities profesija – skrydžių saugos elektronikos technikai – 1384,7 euro. Pardavimų vadybininkų – nesvarbu, kokios srities – šiame trisdešimtuke nėra.

Pilnas straipsnis portale „Delfi“

2016-09-25