Valstybė stokoja vadovų – dešimtyse įstaigų „nukapotos“ galvos

Dešimtys viešojo sektoriaus įstaigų ir organizacijų šiuo metu yra likusios be vadovų, o jų atrankos konkursai susiduria su įvairiomis kliūtimis. Galvų medžiotojai patikina – lengvai susirasti kandidatų, norinčių dirbti valstybės valdomose įmonėse, nepavyks. Vyriausybė didelės bėdos dėl vadovų trūkumo nejaučia ir tikina, kad ardomos „partijų prieglaudos“. Tačiau pripažįsta – kandidatų trūksta.

Į viešąjį sektorių gabiausieji nesiveržia Vadovų atrankos bendrovės „Indigroup“ vadovas Karolis Blaževičius vertina, kad į viešąjį sektorių kaip potencialią darbovietę žvelgia mažuma geriausių vadovų.

„Vadovas mąsto strategiškai, jis mąsto apie savo ateitį, apie savo būsimą poziciją, įmonės veiklą ir panašiai. Yra daugybė vadovų, kurie net nesvarsto viešojo sektoriaus pasiūlymų. Net nežiūri. Ar tai būtų „Invega“, ar bet kokia kita viešojo sektoriaus bendrovė, jie tokių pasiūlymų nevertina, nes savęs viešajame sektoriuje nemato. Tų kandidatų dalis, kurie dirbtų viešajame sektoriuje, yra gerokai mažesnė“, – sako K.Blaževičius.

„Tai susiję ir su darbdavio įvaizdžiu – ne visos viešosios įstaigos tam apskritai skiria dėmesio. Ir nusistatymas kandidatų – visgi sakoma, kad nuėjus į viešąjį sektorių, po to geriau į privatų nebeiti, nes bus gerokai sunkiau. Privatus sektorius niekada neteiks pirmenybės viešojo sektoriaus žmogui, tai neįmanoma dėl skirtingos specifikos. Todėl vadovai įvertina, kad perėjus į viešąjį sektorių vėliau kortos bus ne jų pusėje, tai labiausiai motyvaciją ribojantis faktorius“, – sako K.Blaževičius.

„Indigroup“ vadovas vertina, kad apskritai ilgiau nei porą mėnesių trunkanti atranka yra itin prastas ženklas. „Tai nėra įprasta, tai yra negerai. Jeigu kandidatas yra geras ir ieško darbo, tai geri žmonės darbą randa per mėnesį ar pusantro, vadovai tikrai gali tai padaryti. Kuo ilgiau trunka atranka, tuo labiau gerų kandidatų sąrašas trumpėja. Natūralu, kad pusę metų ieškantis darbo ir laukiantis žmogus tikriausiai nebus pats geriausias“, – sako K.Blaževičius. Anot jo, efektyvi vadovų atranka turėtų trukti iki pusantro-dviejų mėnesių. „Kandidatų pritraukimas iš rinkos – tiek tiesioginė paieška, vadinamoji galvų medžioklė, tiek ir viešoji paieška, kurią privalu skelbti, gali trukti pusantro mėnesio maksimaliai. To turėtų pakakti pritraukti visus rinkoje tuo metu esančius aktyvius ar bent jau galvojančius apie pokyčius kandidatus. Ilgesnė atranka griauna įmonės įvaizdį, tai signalizuoja, kad kažkas negerai, rinka pradeda kalbėti“, – sako K.Blaževičius.

Straipsnis publikuotas „15min.lt“

2017-09-25