Tarptautinė vadovų paieškos kompanija prieš vietinę – kurią rinktis?
Kiekviena Baltijos šalyse veikianti vadovų paieškos kompanija turi savo braižą. Galima rinktis tarp vietinio kapitalo ir užsienio kapitalo kompanijų. Kiekvienas darbdavys gali pats įvertinti pliusus ir minusus renkantis tarptautiškumą prieš lokalų verslą arba atvirkščiai, tačiau ar yra aiškiai apibrėžtų skirtumų?
Visų pirma – kas yra tarptautinė vadovų paieškos kompanija?
Reikia nustatyti kriterijų, pagal kurį vadovų paieškos ir atrankos įmonė gali būti laikoma tarptautine. Dauguma Baltijos šalyse veikiančių vadovų paieškos kompanijų priklauso tarptautiniams vadovų paieškos tinklams, tačiau pačios kompanijos neturi savo padalinių skirtingose šalyse. Tokios vadovų paieškos įmonės galbūt ir gali turėti tam tikro tarptautiškumo, nes gali būti dirbančios pagal tarptautinio tinklo standartus, tačiau tikrasis tarptautiškumas gali būti identifikuojamas tuo metu, kai personalo atrankos įmonė tiesiogiai valdo padalinius skirtingose šalyse. Tokių vadovų paieškos įmonė Baltijos šalyse yra mažiau nei 10%. Taip yra todėl, kad vietinės rinkos yra santykinai mažos ir jose užsienio HR investuotojai neįžvelgia plėtros galimybių. Tuo pačiu lokalios vadovų paieškos kompanijos yra užėmusios didžiąją rinkos dalį ir pasižymi kokybiškomis paslaugomis, todėl konkurentams įeiti į rinką yra sunku nepriklausomai nuo jų kapitalo kilmės.
Ar tarptautinė vadovų paieškos kompanijai skiriasi nuo vietinio kapitalo kompanijos?
1.Skirtumas – tarptautinės atrankos
Tarptautinė vadovų paieškos kompanija dažniausiai gali pasiūlyti tokios paties kokybinio lygio paieškos paslaugas tose šalyse, kuriose ji valdo padalinius. Jei verslui reikia atrankų skirtingose šalyse, tuomet tai gali būti ženklus privalumas. Žinoma, tokiu atveju reiktų rinktis ne kompaniją, kuri priklauso tarptautiniam vadovų paieškos tinklui, o tikrai tarptautinę kompaniją, kuri tokį tinklą tiesiogiai valdo.
2.Skirtumas – vietinės rinkos žinios
Jei tarptautinė vadovų paieškos kompanija veikia tais pačiais standartais visame pasaulyje, tai gali būti tiek pliusas, tiek minusas. Korporatyvinis didelių verslų valdymas dažnai pasižymi lėtu sprendimų priėmimu ir žemu lankstumu. Tokiu atveju vadovų paieškos projekto trukmė gali stipriai išaugti bei pats proceso valdymas gali būti nepilnai pritaikytas vietinei (pvz. Lietuvos) darbo rinkai.
3.Skirtumas – prekinis ženklas
Tarptautinės vadovų atrankos kompanijos dažnai investuoja į savo prekinio ženklo žinomumą tarptautiniu mastu, tačiau lokaliose rinkose dažnai būna žinomos mažiau. Taigi, svarbu įvertinti, kaip darbo rinkoje yra vertinamas prekinis vadovų atrankos kompanijos ženklas. Žinoma, reikia vertinti tą darbo rinką, kurioje yra planuojama atranka.
Ar skirtumai dideli?
Ne, skirtumai nėra ženklūs ir tiek tarptautinio kapitalo, tiek vietinio kapitalo vadovų atrankos įmonės gali keistis tais pačiais pliusais ir minusais. Pasirenkant, kam patikėti vadovų atranką, galioja auksinė taisyklė – reikia rinktis labiausiai tinkantį partnerį vertinant ne pagal tarptautiškumą, o pagal tą lokaciją, kurioje bus vykdoma paieška. Taigi, jei paieška bus vykdoma Lietuvoje, reiktų rinktis tinkamiausią vadovų paieškos kompaniją, kuri veikia Lietuvoje, nepriklausomai nuo jos kapitalo kilmės.