IT kursai: kaip IT kursus vertina darbdaviai?

2025 01 21

Pandemijos metu stipriai išaugę IT specialistų atlyginimai privertė kitų sektorių darbuotojus susimąstyti apie persikvalifikavimą. Pardavimų vadybininkai, klientų aptarnavimo specialistai, teisininkai ir kiti specialistai pradėjo domėtis IT sektoriumi. Įprastas kelias, t. y. IT bakalauro studijos universitete, atrodė gan miglotas – daugelis ne IT specialistų neturėjo galimybės net įstoti į tokias studijas, o įstojus laukdavo intensyvūs ketveri metai. Atsiradus IT kursų poreikiui, pradėjo veikti daug IT kursus organizuojančių kompanijų.

Norintiems persikvalifikuoti pusmečio IT akademija ar intensyvūs 4 mėnesių IT kursai pasirodė kaip trumpiausias ir greičiausias kelias į aukštesnį atlyginimą dirbant programuotoju, testuotoju ar analitiku. Tačiau, kaip ir dauguma sutrumpintų kelių, nukertant kampus atsiranda ir minusų. Apie šiuos minusus ir pliusus kalbamės su personalo atrankos įmonės „Indigroup“ vykdomuoju partneriu Karoliu Blaževičiumi.

Kaip darbdaviai vertina IT kursus baigusį kandidatą?

„Priklauso nuo konkurencijos IT darbo pasiūlymų rinkoje. 2023 m. ir 2024 m. pradžioje IT darbo rinka Lietuvoje buvo dar ganėtinai įkaitusi. Tiek programuotojų, tiek testuotojų ar analitikų poreikis buvo aukštesnis nei kandidatų pasiūla. Tokiu atveju darbdavys turėdavo užduoti sau klausimą: ar geriau likti be papildomo programuotojo, ar samdyti IT kursus baigusį jaunesnįjį (angl. junior) programuotoją ir bandyti jį užauginti? Tokia situacija lėmė, kad dalis IT kursus ir IT akademijas baigusių kandidatų tikrai prisijungė prie gerai vertinamų IT darbdavių.“ Paklaustas, kokius 2025 metus planuoja IT kursus baigusiems specialistams, K. Blaževičius atsako: „Vien IT kursų jau nebepakaks.“

„Antroji 2024 m. pusė bei 2025 m. neabejotinai parodė ir dar parodys, kad IT specialistų darbo rinka, kaip ir visos kitos rinkos, nėra begalinė. Investicijoms į IT, ypač startuolius, susitraukus, laisvų darbo vietų skaičius sumažėjo. Tai lėmė, kad ieškantys darbdaviai jau turi daugiau galimybių rinktis, ir IT studijas universitete ar kolegijoje baigęs specialistas tampa pranašesniu prieš IT kursus ar IT akademiją baigusį kandidatą be patirties.“

K. Blaževičiaus pasiteiravome, ar tokiu atveju šiuo metu išvis verta persikvalifikuoti į IT pusę. „Kadangi esu atsakingas tiek už specialistų, tiek už vadovų atrankos projektus, daug bendrauju su kandidatais, kurie siekia pereiti į IT sektorių, nors jame neturi jokios patirties. Problema ta, kad žmonės susidarė tokią viziją, jog IT kursai duoda kažkokias garantijas. Jei 2023 m. jie tikrai suteikdavo, tarkime, 50 % tikimybę gauti darbo vietą IT srityje, tai 2024 m. ir, mano prognoze, 2025 m. tokią galimybę vertinčiau mažiausiai dvigubai žemesniu procentu. Bet kokiu atveju, net ir tai nėra blogai, vertinant, kad žmogus pasimokė pusmetį ir turi realią galimybę tapti IT srities specialistu“, – sakė Karolis Blaževičius.

Ar tuomet 2025 m. verta pradėti IT kursus?

„Jei pavyksta susireguliuoti lūkesčius – tuomet verta. Mano rekomendacija: jei tik yra galimybė, derinkite IT kursus su esamu savo darbu ir bandykite ieškoti programuotojo, testuotojo ar kitokio darbo tuo pačiu dirbdami toje pozicijoje, kurioje buvote prieš pradėdami IT kursus. Toks kelias, nors ir labai laiko reikalaujantis, garantuoja, kad turėsite pastovų pajamų šaltinį iš srities, kurią išmanote, ir tuo pačiu galėsite išbandyti savo jėgas IT srityje. Deja, pastebime, kad dalis žmonių neria į IT kursus stačia galva ir išeina iš savo esamo darbo, kurį gerai išmano. Tada, neradus naujo darbo IT srityje kelis mėnesius, pradeda jaustis nerimas ir stresas. Tai tik dar labiau komplikuoja galimybes įsidarbinti – personalo atrankos metu bus pastebėta desperacija kandidato veiksmuose ir tokie kandidatai bus vertinami atsargiau. Taigi, siūlau nerizikuoti ir visada turėti atsarginį variantą.“

Kokius IT kursus rinktis?

K. Blaževičius minėjo, jog tokį klausimą girdi iš kandidatų kone kasdien, tad turi aiškų patarimą: „Siūlau kritiškai įvertinti savo galimybes. Visų pirma daugelis pradedančiųjų įsikimba į programavimą ir būtent programavimo IT kursus, kas tikrai nėra lengva – tai reikalauja daug įdirbio bei žinių. Dauguma gerų programuotojų pradėjo programuoti nuo 14-os ar dar anksčiau, tad supraskite ir įvertinkite savo konkurencinę padėtį tokioje darbo rinkoje. Yra ir daug IT pozicijų, kur nereikia būti programuotoju arba programavimo yra mažai. Tokios rolės yra, pavyzdžiui, rankinis testavimas (angl. manual QA), grafikos dizainas, IT incidentų valdymas, IT analitika ir pan. Nesakau, kad noriu visus atbaidyti nuo tapimo programuotojais, tačiau platesnis požiūris į IT leis geriau pasirinkti IT kursų kryptį.“

Kuo skiriasi IT kursai, programavimo mokymai, IT akademijos nuo tradicinių informatikos studijų?

„Skirtumas yra didelis, net sunku sugalvoti, nuo ko pradėti. Visų pirma, įvairūs IT mokymai, programavimo kursai ir pan. dažniausiai nereikalauja egzamino norint pradėti mokytis. Todėl bendramokslių IT žinių lygis įvairiose IT akademijose nusileidžia įprastinėms IT studijoms universitetuose. Antra – mokymų trukmė. Jei, pavyzdžiui, informatikos studijos VU trunka 4 metus, tai IT mokymai dažnai trunka iki pusmečio ar, maksimaliai, metų. Trečias dalykas – praktikos ir teorijos skirtumai. Mes, personalo atrankos specialistai, labai pastebime teorinių žinių trūkumą IT kursus baigusių kandidatų užduočių atlikime. Taip yra todėl, kad per tą trumpą laikotarpį stengiamasi perduoti kaip galima daugiau praktinių IT žinių, o teorijai tiek daug laiko nebelieka. Asmeniškai aš į IT kursus siūlau žiūrėti plačiau – jie tikrai padės suprasti, ar matote save programuotojo, testuotojo, IT analitiko ar kitoje pozicijoje. Jei matote – puiku! Tuomet vėliau galėsite tęsti kursus ar net įstoti į universitetines studijas. Tie kursai tikrai yra gera pradžia brendant į IT vandenis ir geras savęs patikrinimas“, – teigė „Indigroup“ partneris Karolis Blaževičius.

Mumis pasitiki