Perspektyviausios profesijos: ką rinktis, kad piniginėje nešvilpautų vėjai?

2024 03 19

Kritiškai žiūrėti į populiarumo aukštumas pasiekusias specialybes

Perspektyviausios profesijos ne visada populiariausios. Darbuotojų paieškos ir atrankos bendrovės „Indigroup“ valdantysis partneris Karolis Blaževičius įsitikinęs, kad reikėtų nesivaikyti madų profesijų pasaulyje, bet kiekvienam rinktis tai, kas artimiausia ar geriausiai sekasi.

Tikėtis, kad tik išsilavinimas lems sėkmingą karjerą, būtų naivu

„Labai gerai, jei žmogui patinka kažkas konkretaus, o jei tai, kalbant bendrąja prasme, iš tiksliųjų mokslų srities – išvis gerai“, – teigė jis. Pasak pašnekovo, jaunuoliui, kuris dvejoja dėl savo pašaukimo ar dėmesį kreipia į labai bendrinius išsilavinimo pasirinkimus, rizika dėl sėkmingai pasirinktos specialybės didesnė, nes tokiu atveju neįgyjamos konkrečios techninės žinios, o tik bendras įvaizdis apie pasaulį ar ekonomiką. O neturinčių itin specifinių techninių žinių norinčiųjų daug. Taip konkurencija dėl darbo vietos tampa sudėtingesnė. „Žinoma, reikėtų žiūrėti į Lietuvos ir pasaulio tendencijas darbo rinkoje, tačiau ir kartu neapsigauti. Pavyzdžiui, į Lietuvą atkeliauja penkios didelės gamyklos ir joms trūksta tam tikros srities inžinierių, tačiau jų poreikis per kelis metus gali būti užpildytas. Reikėtų kreipti dėmesį ne į tai, kad perspektyviausios profesijos yra ne tos, kurios šiuo metu yra populiariausios ir jau pasiekė maksimumą, bet tos profesijos, kurių poreikis yra augantis“, – patarė K. Blaževičius.

Pasak darbuotojų paieškos įmonės atstovo, šiuo metu augantis poreikis jaučiasi toliau besivystančiuose IT, gamybos, inžinerijos, robotikos sektoriuose. „Taip pat matomas skaitmeninės rinkodaros profesionalų poreikio augimas. Šių specialistų deficitas jaučiamas tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje“, – pridėjo darbo rinkos specialistas. Vis dėlto K. Blaževičius įsitikinęs, kad viltis, jog tik išsilavinimas lems sėkmingą žmogaus karjerą, būtų naivu. „Turime Vilniuje, Kaune daugybę IT specialistų, kurie anksčiau keletą metų dirbo pardavimų vadybininkais, o paskui sėkmingai persikvalifikavo ir sėkmingai dėl darbo vietų konkuruoja su IT specialybes studijavusiais profesionalais“, – akcentavo jis.

Rinka maža, o konkurencija didelė

Nepaisant to, K. Blaževičius pridėjo, kad per dažnas profesijų keitimas taip pat nėra gerai: „Kai žmogus mėtosi nuo vienos veiklos prie kitos, praranda įgūdžius ir sukauptus karjeros vienoje srityje metus. Tai labai rizikinga. Lietuvoje rinka yra maža, o konkurencija didelė. Siūlyčiau kuo anksčiau rasti savo sritį, nes kardinalūs darbų keitimai yra ir sudėtingi, ir finansiškai skausmingi“.

Daugiau gyventojams vertėtų pagalvoti ir apie karjeros planavimą, kurio pašnekovas Lietuvoje mato itin mažai. Pasak jo, daugelis renkasi darbus suvilioti finansinėmis galimybėmis, tačiau kartais tai būna tik trumpalaikė galimybė. O kartais tiesiog pasirenkamas darbas arčiau namų, bet nepagalvojama, kokios karjeros galimybės pasirinktoje įmonėje. Reikėtų apmąstyti, ar įmonėje yra galimybė kilti karjeros laipsniais, ar baigus darbą šioje įmonėje kitoms įmonėms reikės čia įgytų kompetencijų ir įgūdžių.

„Kartu svarbiausia suprasti, kad konkurencija vyksta ir tarp bendradarbių. Kolegos nuolat tobulėja, todėl tobulėti turi ir tu. Jei šiandien esi geriausias specialistas, nieko nedarydamas ryt tokiu gali nebebūti“, – pabrėžė K. Blaževičius.

Skaityti plačiau: delfi.lt

Mumis pasitiki