Atsakymas, vedantis į karjeros sėkmę

Šiuo metu beveik kiekvienas įmonės vadovas ar personalo atrankos kompanija darbo pokalbio metu kandidatų klausia, kur jie save mato po penkių metų? Iš pirmo žvilgsnio su siekiama pozicija niekuo nesusijęs klausimas iš tiesų yra vienas svarbiausių, o jo atsakymas dažnai veda arba prie karjeros įmonėje aukštumų, arba tik sukuria palankias sąlygas konkurentams. Personalo atrankos tikslas – išsiaiškinti kandidato kompetencijas, jo motyvaciją bei pasiryžimą dirbti. Klausimas apie pačio žmogaus prognozes po 5 metų darbo konkrečioje kompanijoje būtent ir parodo, iš ko, kandidato nuomone, susideda jo planuojamos karjeros sėkmė.

Kandidato paklausus, kur jis save mato po penkių metų, vadovui ar personalo atrankos specialistui rūpi ne vien žmogaus asmeninės savybės. Toks paklausimas yra sąmoningai projektuojamas į pretendento darbų planavimą per ateinančius penkerius metus. Dėl šios priežasties kiekvienam žmogui, dalyvaujančiam darbo pokalbyje, svarbu tiksliai ir aiškiai išdėstyti, ką jis siekia nuveikti įmonėje per artimiausias 1825 dienas. Tai visiškai nereiškia, jog darbdaviui būtina pateikti detalų kiekvienos dienos ar savaitės veiklos planą. Svarbiausia akcentuoti, kuo kandidato turimos kompetencijos bei profesinė patirtis gali pasitarnauti įmonei kelerių metų bėgyje. Juk kiekvienam verslininkui svarbu jo kompanijos likimas netolimoje ateityje, todėl pretendentui pokalbio metu sugebėjus įrodyti, kad per penkis metus jis ženkliai prisidės prie verslo kūrimo bei tobulinimo, natūraliai didėja šansai, kad darbdavys kandidatu patikės ir jį galiausiai įdarbins.

Kodėl personalo atrankos kompanijos bei vadovai to klausia?

Tokio klausimo esmė yra patikrinti, ar pretendento karjeros tikslai sutampa su įmonės, kurioje jis nori dirbti planu bei strategija. Bet kuri įmonė nori pasamdyti darbuotoją, kuris būtų motyvuotas, iniciatyvus bei pritaptų prie likusio personalo. Penkerių metų laikotarpis yra iš tiesų gana ilgas, todėl ir pretendento išsikelti tikslai gali parodyti jo lojalumą, atkaklų, palaipsnį bei užtikrintą karjeros siekimą. Jei žmogaus pateiktas atsakymas sutampa su įmonei rūpimais aspektais, kandidatas gali tikėtis teigiamos darbo pokalbio baigties.

Panašūs klausimai

Dalyvaudamas personalo atrankoje žmogus taip pat gali išgirsti ir kitokius klausimus. Tačiau visi jie padeda vadovui ar darbo rinkos ekspertui įsitikinti ir geriau suprasti, kodėl kandidatas nori būti įdarbintas būtent čia, dėl ko nusprendė aplikuoti, ką pasiryžęs nuveikti, kiek motyvacijos turi ir panašiai. Kandidato karjeros sėkmė nebus nulemta darbo pokalbio metu, bet pasiruošti šiems klausimams visada naudinga:

  • Kokie Jūsų ilgesnio laikotarpio karjeros tikslai?
  • Kaip šiuo metu apibūdintumėte savo idealų darbą?
  • Ko dirbdamas siekiate išmokti?
  • Kaip apibūdintumėte sėkmę?
  • Kas Jums svarbiausia Jūsų karjeroje?

Kaip teisingai atsakyti į šį klausimą?

Kandidatas negali pilstyti iš tuščio į kiaurą ir jo atsakymas į šį klausimą jau nuo pat pirmųjų žodžių turi atspindėti jo susidomėjimą darbu. Taip pat labai svarbus aspektas yra ryšys tarp dabartinių žmogaus kompetencijų bei profesinės veiklos vėliau. Jei žmogus šiuo metu yra bankininkas, vargu ar po penkerių metų jis bus profesionalus IT specialistas. Žinoma, gyvenime būna visko ir kai kurie asmenys tikrai sėkmingai keičia specialybę, tačiau darbo pokalbis neturėtų būti pretendento abejonių bei svarstymo vieta. Kaip jau buvo šiek tiek minėta, pretendento atsakyme taip pat turi atsispindėti ir jo lojalumas. Darbdavys siekia atsirinkti personalą, kuris kompanijoje dirbtų ne mėnesį ir ne du. Dažna darbuotojų kaita turbūt dar niekam neišėjo į naudą, tad dalis pretendento atsakymo būtent ir turėtų tai pabrėžti.

Įžvalgą parengė

Karolis Blaževičius

Indigroup vykdomasis partneris

Mumis pasitiki